úterý 13. května 2008

Google Translate - Přeložte si web do češtiny

Služba Google Translate už existuje nějaký ten pátek. Teprve nedávno se ale v seznamu podporovaných jazyků objevila i čeština. Česky mluvícím uživatelům se tak otevírá možnost přečíst si prakticky celý obsah internetu aniž by museli umět jazyk, ve kterém je text napsán.
Google Translate rozumí už 23 jazykům a další postupně přibývají. Pro přeložení stačí vložit požadovaný text k překladu, zvolit v jakém jazyce je text napsán (lze nastavit i tak, aby služba sama rozpoznala jazyk) a jazyk, do kterého má být text přeložen.
Aplikace také umožňuje nechat si přeložit celý web. Stačí vložit adresu stránky a aplikace Vás pak přesměruje na přeloženou verzi webu.
Další funkcí Google Translate je vyhledávání s překladem. To funguje tak, že zadáte slovo, které hledáte ve zvoleném jazyce a aplikace Vám najde stránky, jejichž obsah odpovídá hledanému slovu a tyto weby zároveň přeloží do požadovaného jazyka.

Google Translate pro webmastery
Majitelé webových stránek jistě ocení i to, že Google Translate lze vložit i do webu. Vaši cizojazyční návštěvníci si tak budou moci přeložit obsah Vašich webových stránek do svého jazyka (samozřejmě jen pokud se nachází mezi 23 podporovanými jazyky). Tuto funkci najdete v kartě Nástroje.

Kvalita překladu
Kvalita přeloženého textu je u Google translate velice vysoká a dle mého názoru převyšuje i většinu placených překladačů. Výslednému textu se dá velmi dobře porozumět. Překlady některých obratů a frází jsou samozřejmě většinou kostrbaté a jejich skloňování není zrovna nejlepší. Kvalita překladu je různá text od textu, takže pokud Vás Google Translate napoprvé neohromí, doporučuji mu dát druhou šanci. Služba je zatím v beta verzi (stejně jako většina ostatních služeb Google :)), takže se dá čekat, že kluci z Google budou aplikaci dále vyvíjet a vylepšovat.
Kvalitu Google Translate nejlépe zjistíte tak, že si sami zkusíte nechat něco přeložit.

Žádné komentáře:

Okomentovat